Jak poznat kvalitu Aloe Vera

[19.7.2013; www.aloe-info.cz]

Na český trh je dodávána řada produktů obsahujících Aloe Vera. Existují různé značky a distributoři, kteří výrobky s Aloe Vera prodávají koncovému zákazníkovi. Kvalita produktů se však často, podle konkrétního výrobce, propastně liší.

Aloe Vera gel

Hlavní léčivá síla rostliny Aloe Vera je ukryta uvnitř listu v rosolovité části označované jako Aloe Vera gel.

Pokud některý produkt obsahuje nízký podíl Aloe gelu, jsou jeho léčivé a pozitivní účinky na lidský organismus diskutabilní a téměř mizivé. Kvalitní Aloe Vera gely určené pro vnitřní použití (pití) by měly obsahovat 88% až 92% čistého Aloe Vera gelu.

Pokud nějaký výrobce deklaruje na svém výrobku obsah 99% až 100% aloe gelu, je to přinejmenším zvláštní, protože čistý gel není sám o sobě tekutý, má konzistenci hustého rosolu. Přitom se často jedná o produkty s viskozitou blížící se vodě. Snad chtěl výrobce zákazníkovi sdělit, že použil 100% gel, ale jaksi opomněl uvést informaci o finálním naředění. Proč? Odpověď je jasná. Zvýšení jeho zisku.

Skutečně kvalitní produkce začíná tam, kam se mnohé "zlatokopecké" výrobky ani nepřiblíží. Nad 88% Aloe Vera gelu.

Aloe Vera Barbadensis Miller - záruka kvality

Jestliže výrobce neuvádí konkrétní botanický druh a odrůdu Aloe, raději se mu vyhněte. Na světě totiž existuje přibližně 300 druhů, odrůd a subspecií Aloe Vera. A ne všechny jsou našemu zdraví prospěšné.

Ptejte se na konkrétní surovinu

Kvalitní a důvěryhodný výrobce zásadně vždy konkretizuje použitou surovinu. Aloe Vera Barbadensis Miller má prokazatelně nejvyšší účinky a celkem logicky je i o něco dražší. Zlatokopecké firmy jen těží z dobrého jména Aloe Vera, ale často zpracovávají Aloe Vera s nižší biologickou kvalitou. Maximální zisk je přece důležitý, ne?

Pěstování a sklizeň ovlivňují kvalitu

Jedním z veledůležitých faktorů ovlivňujících kvalitu finálního produktu je způsob pěstování, složení půdy, nadmořská výška, čistota prostředí, zálivka, dostatek slunečního svitu, hnojení bez použití umělých hnojiv či pesticidů ale i způsob sklizně. Špičková kvalita znamená, že všechny pěstitelské kroky farmáře jsou pro něj skutečným obřadem.

TOP kvalitní plantáže (např. v Mexiku) mají přísné zásady. Třikrát ročně se ručně sklízí šest listů delších než 50cm a širších než 12cm z rostlin starších dvou let.
Se sklízenými listy je třeba zacházet velmi šetrně a zabránit jejich mechanickému poškození, které představuje vstupní branu pro kvalitu znehodnocující kvasinky a plísně. Při poškození může gel z listu navíc tzv. "vykrvácet".

Strojní sklizeň? NE!

Řada velkoproducentů používá pro sběr listů stroje. Při tomto způsobu hrozí jak nevratné poškození mateřské rostliny, tak sklízení dosud nezralých a nedostatečně vyvinutých listů.

Skutečnou kvalitu garantují uznávané certifikáty

Pokud nad celým procesem od výsevu rostlin, přes pěstování, sklizeň, dopravu suroviny do Evropy až po finální zpracování a stočení do lahví bdí např. německý certifikační institut SGS Fresenius, víte s jistotou, že vyšší kvalita prakticky neexistuje. Němci si potrpí na "Absolute Spitzenklasse" a moc dobře vědí proč.


masaz-brno.eu © 2020 | mapa webu | licence ShutterStock.com: [1] [2] [3]