Jak pomáhá lymfatická masáž

Chronická únava, oteklé nohy i jiné části těla, bolest hlavy, to vše jsou typické příznaky nedostatečně fungujícího lymfatického systému. Skutečně, pokud náš lymfatický systém nefunguje tak jak by měl, jsme náchylnější onemocnět např. angínou, chřipkou, různými záněty, chorobami horních cest dýchacích.

Proč? Protože těmto infekčním chorobám se skvěle daří, pokud náš imunitný systém dostatečně neplní svou funkci. Lymfatická masáž neboli lymfodrenáž umí v mnoha případech zdravotním problémům souvisejícím se snížením imunity předcházet nebo je alespoň zmírnit.

Lymfatický systém - čistička odpadních vod

Kromě systému pro oběh krve, který všichni známe pod pojmy krevní cévy (žíly, tepny, vlásečnice), máme v těle důmyslnou síť lymfatických cév. Její hlavní funkcí je odvádění odpadních metabolických produktů, vody, iontů, bílkovin, cizorodých látek i choroboplodných zárodků z tkání.

Velký význam v celém systému mají lymfatické uzliny, ve kterých se ve větším množství soustřeďují bílé krvinky, tedy lymfocyty a makrofágy, které dokáží likvidovat buňky a látky imunitním systémem označené jako škodlivé. Vyčištěná tekutá lymfa je pak vracena zpět do krevního oběhu. Lymfatický systém tak funguje podobně jako čistička odpadních vod, čistí lymfu obíhající v našich tkáních. Proto je systém lymfatického oběhu nepostradatelnou součástí celého imunitního systému.

Hýbat se, hýbat se, hýbat se…

Lymfa je čirá tekutina, která, má-li plnit svou funkci, musí podobně jako míza u stromů dostatečně proudit. Oběh lymfy v těle je zajišťován tlakem svalů, není tedy závislý na činnosti našeho srdce. Pokud lymfa proudí nedostatečně, lymfatický systém se zanáší a funguje neefektivně. Proto ti z nás, kteří se málo pohybují, mívají s cirkulací lymfy problémy.

Životní styl a sedavé zaměstnání mnoha lidí nezahrnuje dostatek pohybu, ale zato nadbytek stresu a nevhodnou stravu. "I celkově zdravý člověk by si měl jednou až dvakrát ročně zajít na lymfatickou masáž," říká MUDr. Olga Hrazdilová z Ordinace celostní léčby Brno a pokračuje: "Povzbudí se tak jeho lymfatický systém, lépe se odplavují odpadní látky a zmírní případné otoky. Kromě posílení imunity se zlepší kondice pokožky a sníží únava."

Zdravotní význam lymfatických uzlin

Uzliny mají velký zdravotní význam. Např. u rakoviny prsu odstraňuje lékař kromě nádoru také v podpaží se nacházející lymfatické uzliny. Důvodem je fakt, že nádorové buňky mají tendenci se v uzlinách zachycovat a následně se lymfatickými cestami šířit do dalších orgánů. Jenže bez lymfatických uzlin se zase zhoršuje proudění lymfy. A to pak vede k častějším a rozsáhlejším otokům končetin, roste náchylnost k rozvoji infekcí a jiných nežádoucích změn v postižených končetinách. Může se objevit tzv. "růže" nebo i "sloní ruka" (chronický otok). Pravidelné lymfatické masáže zlepšují stav končetin a snižují rizika uvedených komplikací.

Co by měl masér o vás vědět

Masér, ke kterému jste objednáni na lymfatickou masáž, by měl znát váš zdravotní stav, životní styl a způsob stravování. Samozřejmostí je vaše změření a zvážení. Teprve pak by měl stanovit postup a počet masáží, případně harmonogram jiných procedur.

Pro koho jsou lymfatické masáže vhodné?

"Lymfodrenážemi se zmenšují otoky vyvolané úrazy i chronickou žilní nedostatečností, což je hlavní příčina vzniku křečových žil," říká paní doktorka Hrazdilová. "Drenáže pomáhají také diabetikům a pacientům s migrénami, akné, celulitidou, osteoporózou, roztroušenou sklerózou, po cévních mozkových příhodách a kloubních operacích," dodává.

Při takových potížích nepostačí jedna masáž, ale je nutné absolvovat dvakrát týdně sérii masáží, po dobu alespoň pěti týdnů. U každého zdravotního problému bývá doporučován konkrétní postup. Pro zmírnění obtíží někdy stačí chodit na udržovací zákroky v delším intervalech.

Hradí lymfodrenáž zdravotní pojišťovny?

Zdravotní pojišťovna hradí lymfodrenáž u žen s extrahovanými uzlinami (po onkologické léčbě rakoviny prsu), po určitých gynekologických zákrocích, pacientům s chronickou žilní nedostatečností, při recidivujících růžích, vážnějších úrazech. Jinak si masáže pacienti platí sami. Zdravotní pojišťovny, bohužel, preventivní lymfatické masáže nehradí.

Neodborná lymfatická masáž je risk

Lékaři a odborní maséři praktikují lymfodrenáž ruční, přístrojovu nebo kombinaci obou metod. Masáž by však měl VŽDY provádět dobře vyškolený odborník. "Při masáži se musí jednotlivé uzliny nejprve důkladně uvolnit, aby se lymfatická tekutina ve tkáních nehromadila a mohla volně odtékat," zdůrazňuje MUDr. Hrazdilová.

Stejný princip platí i pro drenáž přístrojem na principu pulzních vln působících po celém obvodu končetiny. Před spuštěním přístroje se musí ručně rozmasírovat ztuhlé uzliny a uvolnit jednotlivá lymfatická centra (třísla, podpaží, oblast klíční kosti…). Běžné kosmetické salóny toto, bohužel, často neprovádějí. V takovém případě reálně hrozí poškození lymfatických cest i souvisejících tkání, které může být i nevratné.

Cvičení, dýchání, kompresní punčochy

Máte-li s cirkulací limfy problémy, nestačí se spoléhat pouze na lymfatickou masáž. Měli byste začít s pravidelným cvičením speciálních cviků, které vás specialista naučí. Posílením svalů se podpoří oběh limfatické mízy.

Lidé s atrofovanými (ochablými) svaly a oteklými končetinami by měli kvůli nedostatečnému proudění lymfy používat kompresní punčochy, stejně jako pacienti s křečovými žílami. Kompresní materiál je pro svaly oporou a zmírňuje hromadění lymfy s následnými otoky.

Odborníci doporučují naučit se tzv. břišní dýchání, u kterého se při nádechu zvedá jen břicho, hrudník je v klidu. Zásady správného břišního dýchání vám rád vysvětlí lymfolog, fyzioterapeut, masér nebo instruktor jógy a taj-či. Ulehčit nácvik může také zvedání se na špičky nohou a přehupování z paty na špičku. Výborná je chůze a cviky na nestabilních plošinách (aktivace důležitých svalů) nebo po nášlapných ježcích (stimulování reflexních bodů na chodidlech). Kromě dýchání ovlivňuje oběh limfy také pitný režim a správné držení těla.

Specialista nebo kosmetický salón?

V žádném případě se nechceme nějak dotknout kosmetických salónů. Ale pokud v nich nepůsobí odborník vyškolený na lymfodrenáž, je spolehlivějším řešením obrátit se na specialistu. Tedy na masážní salón, lékaře, lymfologa či fyzioterapeuta. Nabídka masérských služeb je v regionu Brno široká.


masaz-brno.eu © 2020 | klíčové fráze: lymfatická masáž